Registrovat

[Návod] Jak začít na Craftuj.cz

Sekce pouze pro vaše návody určené ostatním hráčům. Nepatří sem žádosti o pomoc.
Pravidla fóra
- Zákaz Flame, Spamu, Posthuntu a Off Topiců
- Zákaz postování obrázků nesouvisejících s tématem (facepalm atp.)
- Obrázky související s tématem vkládejte do code, pomocí odkazu nebo rozkliknutelné miniatury.
- Zákaz reklamy, vulgarit a i nicků porušující toto pravidlo
- Témata musí mít konkrétní název, který postihuje řešenou věc.
- Jakékoliv porušení pravidel bude potrestáno smazáním postu, případně celého topicu a odměněno warnem. V případě dalšího opakování bude udělen ban o délce určené GM Teamem v závislosti na provinění.

- Každé téma musí mít povinně v názvu označení, či jde o návod, nebo o dotaz.

- Označení:
- [Návod] - Pokud jde o návod
- [Dotaz] - Pokud potřebujete s něčím pomoci, případně se chcete na něco zeptat

- Příklad názvu topicu: "[Dotaz] Jak se mám připojit na server?
Úspěšný přeživší
Uživatelský avatar
Příspěvky: 1974
Registrován: ned 24. dub 2011 16:39:21

[Návod] Jak začít na Craftuj.cz

Příspěvekod Zorkenlide » stř 15. úno 2012 20:43:30

Obrázek

Vítám vás v mém návodu přežití nejtvrdších začátků. Jsem si vědom toho, že všechny tyto vědomosti si je možné odvodit z tabulek umístěných u spawnu a na webu v sekci Informace, kde je máte i s instruktážními videi. Nicméně pro craftery, kteří to chtějí mít postupně všechno pohromadě, to píšu i sem. Jako PvP server máme poměrně velkou rotaci nových hráčů na serveru - hráč se připojí, s kamarády založí alianci, chvíli si žijí a pak je vygriefí (= zničí jejich majetek a vykradou truhly) kvůli jejich chybě, o které neměli ani tušení. Poté odejdou a nahradí je jiní. Věřím, že tento návod pomůže třeba právě vám se začátky u nás na Craftuj.

V návodu se také předpokládá, že uživatel zná základy Minecraftu. Pokud ne, ještě před následováním návodu se připojte do začátečnické frakce /join Novacci a teleportujte se do jejich sídla: /f home. Zde najdete jedinou mírumilovnou frakci na serveru a budete nenapadnutelní. Můžete si procvičit craftění, kácení stromů, nějaké příkazy.. až budete připravení začít s pravým multiplayerem, opusťte frakci příkazem /f leave a teleportujte se zpět na začátek mapy /home Warland.

Verze tutoriálu: full 1.0

Předpokládejme, že máte všechna pravidla přečtená (opravdu tak učiňte, tento server je na zabíjení a kradení založen. Nechceme, abyste byli později zklamaní kvůli nevědomosti) a zvládli jste se připojit podle návodu na připojení. Na vašem balíčku textur momentálně nezáleží, ale in-game screeny jsou prováděné v doporučeném středověkém DokuCraftu, který je také na webu ke stažení.


Kapitola 1: Vítejte v Craftii!

Po zdolání případné fronty ve špičce a prvním úspěšném připojení na náš server se objevíte v městském přístavu na obchodní lodi Crysael, jejíž kapitán vás za veškeré vaše životní úspory právě dopravil do středověkého světa Warlandu. Zapomeňte na vysoké mrakodrapy a ulice se skrytou kanalizací, zde vás čekají pouze doškové střechy a odporný pronikavý déšť. Život ve válečné zemi nebude žádný med.

Sejděte z lodi, přejděte k informační tabuli s příkazy. Zde naleznete úplně základní informace, ale pokud budete následovat tento návod, tak si je zatím pamatovat nemusíte. Vše přijde postupně. V inventáři sice nemáte nic, ale už si můžete založit první virtuální truhlu, do které si budete skladovat své cennosti - ty vám zůstanou v případě vaší smrti. Vše, co budete mít ve chvíli vaší smrti v inventáři, prostě spadne na zem a váš vrah to nejspíš sebere, pak se vám vysměje a zmizí.

Obrázek

Použijte tedy příkaz /gp b large JMÉNOVAŠÍTRUHLY a zakupte si jí. Následně ji můžete otevřít pomocí /gp c JMÉNOVAŠÍTRUHLY.
Během vaší cesty si to těchto truhel ukládejte váš nejcennější majetek.

V celém městě Craftie je safe-zona, neboli bezpečná zóna. Nikdo na vás nemůže útočit a vy také nemůžete žádným způsobem ohrozit lidi kolem vás.

Když jste tedy zdvojnásobili svůj nulový majetek nulou a tím pádem stále nemáte nic, nezoufejte a vyražte z města. Pro lepší orientaci použijte webovou mapu. Město má více východů, zvolte si sami, kterým směrem se vydáte.

Vaše postava začíná pomalu hladovět, takže se prozatím moc nerozhlížejte a vysvištětě ven za hradby. Až se vám v chatu zobrazí zelená zpráva "volné území", již nejste ničím chráněni a kdokoliv vás může přepadnout.

Obrázek


Kapitola 2: Wilderness

Pomalu si začínáš uvědomovat, že jsi připlul do naprosto cizího města do nehostinné krajiny, kterou neznáš. Jak pokračuješ divočinou, při lovu se základními nástroji, které sis udělal z dřevěných kmenů aby jsi dokázal přežít, stále cítíš něčí pohled na zádech. I když jsi ale maximálně opatrný, nikoho kolem sebe nevidíš. Sledují tě totiž z webové mapy a už si připravují krví zbrocené diamantové meče.

Pro zneviditelnění na webové mapě použij příkaz /dynmap hide. Pokud použiješ /dynmap show, zase se zviditelníš. Výhodou je lepší orientace, ale pokud jsi na mapě vidět, jsi snadná kořist.

Svými dřevěnými nástroji, které jsi si vyrobil teprve před chvílí, ulov nějakou kořist a najez se vždy tak, aby jsi neměl žádný hlad a mohl eventuelně utéci před tvými pronásledovateli sprintem. Pokud jsi již velmi daleko od Craftie a krajina vypadá opuštěně, nastal čas aby sis pokácel několik stromů do zásoby a vydal se do hlubin.

Můžeš si všimnout, že s používáním různých nástrojů se ti zvyšují úrovně dovedností. Na nízkých levelech mají minimální výhody, ale pro další přežití jsou hlavně bojové skilly téměř nutné. Plugin se jmenuje mcmmo a na jeho wiki nebo v instruktážním videu se můžeš dozvědět více. Nastal čas aby sis vykopal opravdu nenápadný vchod do tvého sídla. Ze začátku si raději jeskyni udělej tak, aby byla zvenku prakticky neviditelná. Zatím nepoužívej dveře, ale vchod zadělej dvěma kostkama hlíny, nebo vypáleného kamene. Můžeš se pustit do procesu, který znáš ze singleplayeru - dolování, hledání diamantů, příprava kapitálu se kterým se budeš na serveru v příštích dnech pohybovat a který bude určovat tvé společenské postavení. Věci si zatím dávej do virtuálních truhel, stále ještě nemáš jeskyni chráněnou a je to jen dočasný příbytek.

Ve své jeskyňce si také nastav domov příkazem /home set. Kdykoliv se poté můžeš teleportovat zpět pomocí /home.

Až nastane čas, kdy si budeš připadat připraven postavit své sídlo na právoplatném místě mezi ostatními na povrchu, můžeš postoupit do třetí části našeho průvodce.


Kapitola 3: Aliance

Instruktážní doplňující video o frakcích na serveru Craftuj: ZDE.
Jako začínající non-VIP hráč nemůžeš frakci/alianci (tyto slova znamenají jedno a to samé) vytvářet, ale můžeš se do ní připojit a domluvit se s moderátory frakce ohledně ochrany tvého území, nebo si postavíš svůj domov přímo ve frakčním sídle. Většinou to bývá menší vesnička se sklady, farmou a domky pro členy frakce obehnaná vysokou nepřekonatelnou zdí.


Můžeš zkusit poptat se o místo ve frakci na chatu ve hře, je však malá pravděpodobnost, že budeš přijat a pokud ano, pravděpodobně frakce ani nebude mít úroveň. Mnohem větší šanci na přijetí do frakce máš zde na fóru, kde v sekci Aliance/Crafteři napíšeš žádost. Je více pravděpodobné že ve frakci, která má založené i téma na fóru, budou spolehlivější lidé a hraní tě bude více bavit.

Do celkového výpisu aliancí máš možnost nahlížet na webu.

Frakce mívají určený alianční domov, který navštívíš příkazem /f home.

Obrázek

Pokud jsi se podíval na instruktážní video hned v úvodu kapitoly, již zhruba víš jak frakce fungují. Základ je neškodit ostatním členům frakce, ale ze začátku jim také nedávej svou plnou důvěru a největší cennosti si stále skladuj ve virtuálních truhlách. Již tedy máš své postavení mezi ostatními hráči, máš svou příslušnost, hrdost a diamantový meč v ruce. Hádej, co můžeš dělat dál.


Kapitola 4: Boj

Krvavá řež plná pixelů zelenomodré barvy diamantu tě začíná pohlcovat, tím spíš tě stále nutí se v dovednostech zlepšovat. Začínáš vymýšlet redstonové obvody s pastmi kolem sídla tvé aliance, podrobně plánuješ nájezdy a přepady znepřátelených frakcí. Svou kořist postupně skládáš do několika různých skrytých truhel, protože jí je již tolik, že jí ve virtuálních truhlách neukryješ. Přišel čas, aby tě ostatní hráči na bitevním poli začli považovat za rovnocenného protivníka a ty jim to hodláš dokázat.

Obrázek

V instruktážním videu ohledně frakcí jsou také hrubě popsány boje. Pokud se vám zdály nesrozumitelné, zkuste tomu porozumět ještě jednou v sekci na webu. Až pochopíte systém obsazené země a power aliance, tak jste připraveni reprezentovat svou frakci v klanových nájezdech.

Pokud máš vyskillenou dovednost boje s mečem či sekerou, můžeš se pustit přímo do aliančních válek, nebo navštívit PvP arenu příkazem /home pvp. Zde se power aliance neztrácí a jediné o co můžeš přijít je tvá zbroj. Ale můžeš i získat, když víš jak na to.


Zhruba již tedy víš jak to ve Warlandu chodí. Je to však pouze zlomek toho, co se dá na serveru Craftuj.cz zažít. Kdykoliv můžeš navštívit VIP svět Goldland příkazem /home Goldland, obchodovat s ostatními hráči, soutěžit na eventech s GM teamem, navštěvovat Craftuj team na prezentacích herních festivalů jako je PragoFFest, FanCity či samotný Festival Fantazie a ukázat ostatním hráčům svou férovost, obětavost a chuť pokořit si větší část této válečné země Warlandu pro sebe.
Pokud jsi zde vydržel až do konce, myslím, že máš na to se zde uchytit a najít si kamarády a samozřejmě i zapřísáhlé nepřátele.

Já, Zorkenlide, spolu s celým Craftuj týmem ti přejeme hodně úspěchů. [diamondsword.png]
Obrázek

Úspěšný přeživší
Uživatelský avatar
Příspěvky: 1974
Registrován: ned 24. dub 2011 16:39:21

Re: [Návod] Jak začít na Craftuj.cz

Příspěvekod Zorkenlide » stř 15. úno 2012 21:48:13

Tip pro tvůrce návodů: tento tutoriál bych ocenil zhruba na 600 ZK. Je přímo o Craftuj, obsahuje také obecné informace, v rámci možností je spisovný, odkazy na rozsáhlejší informace, videa, ilustrace a rozsah.
Obrázek

Veterán Craftuj.cz
Uživatelský avatar
Příspěvky: 4720
Registrován: pon 08. srp 2011 23:13:54

Re: [Návod] Jak začít na Craftuj.cz

Příspěvekod Sidemi » stř 15. úno 2012 22:11:26

Pěkné. Moc pěkné.
Nenávidim pandy.

Profesionální Crafter
Uživatelský avatar
Příspěvky: 2182
Registrován: pát 26. srp 2011 17:39:06
Bydliště: Craftuj.cz

Re: [Návod] Jak začít na Craftuj.cz

Příspěvekod Laxim » čtv 16. úno 2012 5:51:03

Luxusní, ale nebylo by lepší video (i lépe ocenitelné?), protože né každý nováček hlavně ve věku 10-14 tento dlouhý text nebude číst...
ObrázekObrázek

Úspěšný přeživší
Uživatelský avatar
Příspěvky: 1974
Registrován: ned 24. dub 2011 16:39:21

Re: [Návod] Jak začít na Craftuj.cz

Příspěvekod Zorkenlide » čtv 16. úno 2012 7:40:00

Je to tu pro ty, kteří to číst chtějí. To video by muselo obsahovat vlastní návod nebo odkazy na video o frakcích, nevím jestli by na to měli také nervy.
Obrázek

Veterán Craftuj.cz
Uživatelský avatar
Příspěvky: 4720
Registrován: pon 08. srp 2011 23:13:54

Re: [Návod] Jak začít na Craftuj.cz

Příspěvekod Sidemi » čtv 16. úno 2012 8:01:43

Laxim píše:Luxusní, ale nebylo by lepší video (i lépe ocenitelné?), protože né každý nováček hlavně ve věku 10-14 tento dlouhý text nebude číst...


Když něco potřebuju zjistit, dávám přednost článku. Nerad koukám na videa, obvykle je musim proskakovat. Málokdo mě dokáže svým videem zaujmout. U článku stačí ctrl+f a schopnost zformulovat to, co hledám.
Nenávidim pandy.

Redstone inženýr
Uživatelský avatar
Příspěvky: 479
Registrován: stř 25. led 2012 22:20:33
Bydliště: Mágova věž (Premium Survival)

Re: [Návod] Jak začít na Craftuj.cz

Příspěvekod Ardein » čtv 16. úno 2012 8:04:07

Sidemi píše:
Laxim píše:Luxusní, ale nebylo by lepší video (i lépe ocenitelné?), protože né každý nováček hlavně ve věku 10-14 tento dlouhý text nebude číst...


Když něco potřebuju zjistit, dávám přednost článku. Nerad koukám na videa, obvykle je musim proskakovat. Málokdo mě dokáže svým videem zaujmout. U článku stačí ctrl+f a schopnost zformulovat to, co hledám.


Zformulovat to, co hledám či potřebuji, je pro určitý typ lidí nesplnitelný úkol... :roll: :lol:
Obrázek

Těžař zlata
Uživatelský avatar
Příspěvky: 689
Registrován: pon 21. lis 2011 15:28:18
Bydliště: SkyPirates

Re: [Návod] Jak začít na Craftuj.cz

Příspěvekod zdrazky » sob 18. úno 2012 19:16:48

jako mě je 13 v červnu 14 a tento článek jsem si s chutí přečetl je super!!

Mlátička stromů
Příspěvky: 17
Registrován: ned 08. dub 2012 15:26:13
Bydliště: Královehradecký kraj

Re: [Návod] Jak začít na Craftuj.cz

Příspěvekod Majkee » ned 08. dub 2012 17:55:06

Skvělá pomoc do začátků. Děkuji.

Kopáč zeminy
Uživatelský avatar
Příspěvky: 5
Registrován: ned 28. říj 2012 14:57:39

Re: [Návod] Jak začít na Craftuj.cz

Příspěvekod nwm12 » ned 28. říj 2012 17:45:32

Povedené :)

Další

Zpět na Návody/Tutoriály

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník